ukázka zero waste vychytávek zadarmo

Zero waste vychytávky zadarmo

Zero waste (bezodpadový) životní styl bývá někdy vnímán jako elitistický, dostupný jen pro určitou skupinu lidí. Není divu. Jak už tomu obvykle bývá, i zero waste hnutí se stalo předmětem komodifikace a spousta značek a influencerů ho využívá ke generování zisku. Instagram je dnes plný pěkných fotek všemožných fancy zero waste vychytávek za už méně pěknou cenu. Dobrou zprávou ale je, že spoustu z nich kupovat vůbec nepotřebujeme.

Podíváme se na pár věcí, které nám pomůžou zredukovat náš odpad a které už nejspíše doma dávno máme, nebo alespoň někdo kolem nás, kdo nám je rád věnuje. Nápaditost, vynalézavost a hospodárnost jsou totiž vždycky lepší řešení, než vytváření poptávky po nových věcech.

Zavařovačka, královna zero waste

Jak je jednoduchá, tak je dokonalá. S ní se toho dá totiž udělat opravdu hodně. Poslouží místo kontejneru na jídlo — můžete si v ní nosit jídlo s sebou do práce, do školy nebo na výlet. Skvěle se hodí při nákupu v bezobalovém obchodě. Je levnější alternativou všemožných designových dóz na skladování potravin doma. A nahradit může i jednorázové kelímky na nápoje (pozor, u teplých nápojů nezapomeňte na izolaci, dobře poslouží třeba kousek látky).

Obrázek ukazuje několik možností využití zavařovací sklenice.

Prachsprostý příbor

Vyhnout se jednorázovým příborům je snadné. Stačí s sebou prostě nosit obyčejný příbor, kterým jíme doma. Jestli se vám nechce tahat se s celým příborem, stačí lžíce, která většinou dokáže nahradit vidličku i nůž.

Pokud se často vydáváte někam, kam by se neměly vnášet kovové předměty (paluba letadla, stadiony apod.), je lepší pořídit si příbor z jiného materiálu, kovový příbor vám při kontrole nejspíš vyhodí. Existují příbory ze dřeva, z bambus nebo plastu a sehnat je můžete třeba i v obchodech zaměřených na kemping a outdoor.

Ukázka toho, jak lze s sebou v tašce nosit příbor

Plátěná taška na nákup

Taková ta taška, kterou v minulém desetiletí nosili hipsteři a dneska už ji má i vaše babička. Plátěné tašky se v poslední době hodně používají jako reklamní předměty všemožných firem, organizací i eventů, a proto si snadno najdou cestu do našich domovů. Ideální je samozřejmě všechny tyhle často neužitečné dárečky zadarmo nebrat. Když už ale doma takovou tašku máme, je dobré ji maximálně využít. Kvalita nejspíš bude nižší a tak dlouho s ní budeš chodit na nákup, až se ucho utrhne, ale pořád lepší, než kdyby jen tak ležela nevyužitá. V případě roztržení se dá samozřejmě zašít a vesele používat dokud se úplně nerozpadne. 

Dvě různé látkové nákupní tašky vedle sebe

Skleněná lahev od (skoro) čehokoliv 

O PET lahvích se obecně ví, že jsou dobře recyklovatelné. To je sice pravda, neznamená to ale, že kupovat si denně pití v plastu je proto v pořádku. Recyklace sama jakožto průmyslový proces má velkou ekologickou stopu. Nejšetrnější k planetě a také k naší peněžence je nosit si s sebou pití svoje, a to ve znovupoužitelné lahvi.

Nemusíte hned investovat do nerezové, je možné používat skleněnou lahev od nějakého nápoje nebo třeba omáčky. Stačí ji dobře vymýt a pak jen plnit vodou. Nebo pokud někdo preferuje pití ochucených nápojů, je možné dělat si infuzi vody s ovocem (k tomu doporučuju lahev se širším hrdlem), či šťávu s vodou (v tom případě lahev vždy důkladně vymývejte, aby se zamezilo vzniku plísně). Nezapomeňte na opatrnou manipulaci s lahví, přece jen je to sklo, a počítejte také s tím, že je trochu těžší, než třeba zmiňovaný nerez. 

Rozhodně se nedoporučuje delší dobu opakovaně používat PET lahev. Je určena k jednorázovému užití, takže používat ji neustále dokola není bez zdravotního rizika. Při opakovaném používání se začnou do nápoje uvolňovat toxické látky a nebezpečí představují i bakterie, které se v PET lahvi rozmnoží. Věřte mi, kdysi jsem něco takového dělala, když jsem byla ještě na střední škole, a asi po měsíci používání téže PET lahve bylo moje pití cítit trochu jako petrolej. 😨

Dvě skleněné lahve na okně

Látkové kapesníky a utěrky

Ty poslouží místo papírových kapesníčků a ubrousků k otření pusy, rukou a podobných věcí. Co se týče těch kapesníků, je dobré mít v batohu nebo tašce třeba nějaký látkový sáček, kam se dají dát ty použité, aby případnými bacily nekontaminovaly zbytek obsahu vaší tašky.

Látkové utěrky a kapesníky se dají použít také k zabalení svačiny, nebo třeba místo sáčku při nákupu pečiva. Musí být ale samozřejmě čisté!

Ubrousek nebo papírový kapesník se mnohým nezdá jako významnější problém. Navíc ve škole nám říkali, že v přírodě se rozloží asi za rok, takže lidé je hází všude možně, třeba když jdou v přírodě vykonat potřebu, a myslí si, že to se vlastně ani nepočítá, protože se to stejně rozloží. Problém tady je ten, že jsou chemicky zpracované (měkčení, bělení, někdy parfémy) a tyhle látky se při jejich rozkladu dostávají do přírody. Nemluvě o tom, že přikládat si něco takového na nos, ústa nebo intimní partie, není nic moc zdravého. V neposlední řadě jde o jednorázový papírový produkt, k jehož výrobě bylo potřeba pokácet strom (který rostl i několik desítek let), jen aby si s ním někdo mohl (v řádu několika vteřin) otřít část těla.

Ukázka látkových utěrek a kapesníků

Sáčky ze záclon, povlaků a starých látek 

Znovupoužitelné sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo se dnes dají sehnat všude možně. Prodávají je dokonce i některé supermarkety, a to za dost příjemnou cenu. Pokud je ale chcete úplně zadarmo, vždy je tu možnost vyrobit si je doma ze starých látek. Stačí trochu manuální zručnosti a skoro jakákoli starší látka od trička po záclonu. Ušít je můžete na šicím stroji, nebo trochu pracněji v ruce. Bez větších úprav lze použít například menší povlak na polštář, který už sám o sobě tvar sáčku má. Všechny látky nezapomeňte nejprve důkladně vyprat na vyšší teplotu!

Ukázka látkových sáčků na potraviny vyrobených ze starých látek

Žínka

Na konec zero waste tip mojí mamky — žínka místo jednorázových vatových tampónků na odličování a čištění obličeje. Pěstování bavlny s sebou nese spoustu problémů. Obrovská spotřeba vody způsobující sucho, excesivní užívání pesticidů a hnojiv znečišťujících půdu a vodu, neférové pracovní podmínky a dětská práce jsou jen některé z nich. Proč ji tedy používat jednorázově ve formě odličovacích tampónků? 

Žínka je zkrátka mnohem praktičtější řešení. Jen ji nezapomeňte pravidelně prát, třeba dohromady s ručníky nebo povlečením. Nejlepší je mít jich několik, obzvlášť pokud se používají k odličování, a tím pádem se víc zašpiní. Prát je pak můžete všechny naráz.

Světle modrá žíňka, kterou lze použít na čištění obličeje místo jednorázových vatových tamponků.

Na jaké zero waste vychytávky zadarmo jste přišli vy? Které zero waste vychytávky na současném trhu vám přijdou nezbytné a které naopak úplně zbytečné? Dejte mi vědět v komentářích. 😊

Zaujal tě článek? Nezapomeň ho sdílet se světem

Related Posts

2 Replies to “Zero waste vychytávky zadarmo”

  1. Na odličování jsou super mořské houby, ale i tady je důležité vybrat kvalitní, aby dlouho vydržely. Jsou velice příjemné, ještě víc, jak tampónky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.