Fotografie k textu o minimalistickém úklidu

Na cestě k minimalismu: Jak na minimalistický úklid

Nemusíte se stát rovnou minimalistou, abys pochopili, že míň znamená víc. Někdy prostě jen stačí trochu zredukovat to, co máte a uvidíte ty divy. Minimalismus a úklid zkrátka patří k sobě. Jestli vám přeplněné skříně a police nedají spát a údržba věcí vás stojí volný čas a energii, pak jste tu správně. Je na čase s tím něco udělat. Na základě svých zkušeností a přečtené literatury k tématu jsem dala dohromady návod, jak na pořádný minimalistický úklid krok za krokem: 

Udělejte si čas

Vyčleňte si víkend, prodloužený víkend, svátky nebo třeba rovnou dovolenou. Záleží na velikosti vaší domácnosti a množství nahromaděných věcí. Je totiž lepší udělat to všechno naráz, než sem tam občas něco. Vydrží vám tak silnější drive a máte o úklidu a o všech těch věcech větší přehled, který se po několikadenní nebo několikatýdenní přestávce snadno ztrácí.

Postupujte po kategoriích, ne po místnostech

V tomhle se inspiruju známou metodou Marie Kondo. Kategorie s nimiž ona pracuje jsem lehce pozměnila podle vlastní situace a potřeby. Vyzkoušela jsem oba úklidy, po místnostech i po kategoriích, a můžu potvrdit, že ten po kategoriích byl efektivnější a přehlednější. Jak na to? Věci ve vaší domácnosti se dají rozčlenit do několik kategorií:

• oblečení a doplňky

• kuchyňské náčiní a předměty k údržbě domácnosti

• koupelna a kosmetika

• hobby (např. umělecké potřeby, sportovní náčiní)

• knihy

• papíry

• sentimentální předměty 

• garáž a zahrada (ty já nemám, spousta lidí ale ano, proto je sem přidávám)

Začněte s první kategorií. Všechny předměty z této kategorie dejte na jednu hromadu (nehledě na to, v jaké místnosti v bytě se nachází). Tak získáte přehled o tom, co vlastně doma máte. Tuto hromadu následně procházejte a u každého jednotlivého předmětu se rozhodněte, zda si jej ponecháte, nebo se ho zbavíte. Při tom se řiďte tipy uvedenými v následujícím oddíle. Až kategorii projdete a roztřídíte, pusťte se do další.

Obrázek hromady oblečení na posteli

Čeho se zbavit a co si nechat?

Nebojte se zbavovat se věcí. Opravdu nemáte co ztratit, jen své okovy. Žádná věc není tak jedinečná, jak si myslíte. A v případě, že by vám snad něco opravdu tolik chybělo poté, co se toho zbavíte, můžeš si tu věc prostě pořídit znovu. Uvidíte, že to se ale s největší pravděpodobností nestane.

Tohle je pár indikátorů, podle kterých poznáte, že se něčeho můžete bez obav zbavit:

• Už jsem to dlouho nepoužil/a a nevím o žádné konkrétní příležitosti v bližší budoucnosti, k níž bych to použít mohl/a

• Mám tu samou věc víckrát (např. dvě kladiva, tři salátové mísy apod.)

• Koupil/a jsem si to s tím, že až budu mít jednou čas, budu to používat (např. analogový fotoaparát, různé sportovní náčiní)

• Tohle se mi určitě jednou bude hodit! (např. starý kufr s rozbitou přezkou, závěsová konzole po předchozích nájemnících)

• Tahle žákovská mi připomíná třetí třídu! A těch dalších 10 sešitů taky.

• Používám to jen jednou za čas a můžu si to někde půjčit (např. vrtačka, tedy jen v případě, že se doma pravidelně nevěnujete různým diy projektům)

• Mám to, je to super, ale vlastně moc nevím, jak to používat (např. elektronika, která má spoustu různých funkcí, ale vy používáte jen ty základní, nebo ji ani neumíte plně ovládat — story of my life, skoro všechna elektronika, kterou jsem kdy dostala jako dárek — doporučuji prodat a pořídit si jednodušší model)

A co si tedy nechat?

Nechte si věci, které: 

• aktivně a velmi často používáte

• máte opravdu rádi

• kdybyste o ně měli nějak přijít, víte, že byste si je koupili znovu

• jejichž potenciál využíváte naplno

• cítíte vděčnost za to, že je máte

• hodně by ovlivnilo váš každodenní život, kdybyste je neměli

Každý z nás se samozřejmě nachází v jiné situaci a má jiné potřeby. Nefunguje tu tedy jeden metr na všechny. Čeho se rozhodnete zbavit a co si necháte, je pouze na vašem uvážení. 

Kdyby vám snad něco později chybělo…

Když se bojíte, že vám budou věci, kterých se zbavíte, později chybět (hlavně ty sentimentální), je tu řešení. Spousta minimalistů doporučuju si tyto věci vyfotit, než je necháte jít. Jedná se nejčastěji o věci, které máme spojené s nějakou vzpomínkou. Důležité je mít na paměti, že když taková věc zmizí, nezmizí automaticky vzpomínka, která se k ní váže. Já osobně na sebe nijak extra netlačím, když mám pocit, že se s nějakou věcí ještě nedokážu rozejít. Nechám si ji nadále, ale dám ji do jakési mezizóny (viz následující oddíl).

Mezivěci

Určitě se vám stane, že u některých věcí prostě nebudete vědět, jestli je dát pryč, nebo si je nechat. A to je normální. Slavný japonský minimalista Fumio Saski říká, že pokud vás už několikrát napadlo, že byste se určité věci mohli zbavit, prostě to udělejte. Já jsem v tomhle trochu mírnější, a pokud si nejsem na 100 % jistá, že se té věci chci zbavit, dám jí poslední šanci.

Co to znamená? Vyčlením si v bytě určité místo (třeba krabici, nebo část místnosti), kam tyhle „mezivěci“ umístím. Lepší je, aby na ně nebylo vidět a samy se vám tak neustále nepřipomínaly. Proto je můžete dát právě do krabice, nebo pokud je hromada objemnější, přehodit přes ni deku či prostěradlo. Nechte to tak třeba pár měsíců, a když během té doby nenastane situace, při které byste danou věc z hromady chtěli nebo potřebovali vytáhnout, tak jí nejspíš opravdu nepotřebujete. Pak se jí tedy v klidu zbavte.

Co s vyřazenými věcmi? 

Já osobně doporučuji se vyřazených věcí zbavovat zodpovědným způsobem. To znamená nevyhazovat všechno bezhlavě. Co ještě poslouží druhým, jde prodat nebo darovat. Je to rozhodně ekologičtější, dají se tím získat nějaké peníze navíc a hlavně mají ty věci ještě šanci udělat někomu radost a přinést užitek.

Dobré je poptat se kamarádů a rodiny, jestli něco z toho, co vyřazujete, nepotřebují. Dále lze využít různé online prodejní prostory, bleší trhy, swapy nebo charitativní organizace. Chystám se o tom časem napsat podrobnější článek s konkrétními tipy. Touto cestou samozřejmě věci nezmizí naráz. Do té doby, než se prodají a rozdají je vhodné je skladovat tak, aby se nám nevmíchali zpět mezi věci, které používáme. Ideálně třeba v krabicích nebo v pytlích.

Pokud už něco nejde dále použít, ani z toho nejde udělat něco jiného (např. hadry na uklízení ze starého oblečení), pak je samozřejmě potřeba to vyhodit. I v tomto případě jde ale postupovat zodpovědně. Spousta věcí nemusí jít rovnou na skládku, ale třeba do sběrného dvora nebo do speciálního kontejneru. Pomoc vám může stránka Kam to vyhodit.

Teď už víte, jak na iniciační úklid a můžete s minimalismem začít klidně hned. Celý tenhle proces je popravě trochu dřina. Za ten klid na duši, pocit úlevy a nabytý volný čas to ale opravdu stojí.

Začínáte s minimalismem a teprve se chystáte na iniciační úklid, nebo už to máte zmáklé? Jaká čás téhle “očisty” vám přijde nejsnazší a s čím naopak máte největší problém? Dej mi vědět do komentářů, ráda si přečtu, jak to mají další minimalisté.

Zaujal tě článek? Nezapomeň ho sdílet se světem

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.