některé zero waste pomůcky - ocelová lahev, sáček ze záclony, bambusové brčko, malá bambusová vidličkolžíce a obyčejná utěrka

Zero waste: Jak začít a nezbláznit se z toho

Stále víc a víc lidí na celém světě se inspiruje bezodpadovým životním stylem. Otázka, jak se zero waste vlastně začít, je proto neustále aktuální. Každý může změnit svoje návyky tak, aby produkoval alespoň trochu méně odpadu. I malá změna se počítá a udělá rozdíl. Hrozně mě těší vidět, že se zájem o tohle téma zvyšuje, a proto budu moc ráda nápomocná každému, kdo se na bezodpadovou cestu vydá. Sama mám ještě hodně co zlepšovat a co se učit, ale pár rad do začátku už si předat troufám. Tak snad vám vaši cestu ulehčí.  

1) Pomalu a postupně

 Pamatujte na to, že cesta k zero waste je proces postupného adaptování nových udržitelnější zvyků do našeho života. Nesnažte se všechno změnit hned na ráz. Bylo by toho totiž příliš najednou a přineslo by vám to jedině stres a frustraci. Mně osobně se osvědčilo postupně se vzdělávat a v závislosti na tom provádět změny. Nejdřív se třeba začněte vyhýbat jednorázovým předmětům (ne jen těm plastovým), potom přetransformujte svoji kuchyň v nízkoodpadovou a tak dále. Podobně to platí i o všech těch super zero waste předmětech a “pomůckách”. Nemusíte je mít hned všechny. Nemusíte se zbavovat svých věcí a kupovat hned nové. Právě naopak, zkuste hledat nová využití pro to, co už máte.

2) Nikdy to nebude perfektní

 Zero waste není nikdy uplně zero, protože žijeme v systému lineární ekonomiky, kde se odpadu nelze zcela vyhnout. Pak tu jsou také individuální podmínky, které závisí na řadě faktorů — jak velká je naše domácnost a jaké jsou potřeby jejích členů, jako širokou máme možnost bezobalového nakupování (pomoc vám může bezobalová mapa) v okolí našeho bydliště a mnoho dalších. Jde především o snahu udělat co nejvíc z toho, co je nám dostupné. Nemáte nikde poblíž bezobalový obchod a musíte většinu potravin nakupovat v supermarketu? Nedá se nic dělat. Můžete ale pořád alespoň vyměnit jednorázové sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo za sáčky znovupoužitelné. I tím uděláte rozdíl. To, že není možné být 100% zero waste, by nás rozhodně nemělo odradit od toho, pokusit se zlepšovat alespoň to, co můžeme.  

plánovaná zero waste změn v každodenní životě - elektronická čtečka kniha, zápisník s poznámkami a tuška

3) Nejdřív myslet

 Spousta zbytečného odpadu vzniká v důsledku neuvážených spotřebitelských rozhodnutí nebo setrvávání při zvycích, které máme tak zaběhlé, že o nich ani nepřemýšlíme. Je dobré svoje zvyky zmapovat, zamyslet se nad jejich důsledky a zkusit vymyslet udržitelnější alternativy. Například nosit si s sebou vlastní vodu místo kupování si balené, což jako spousta dalších zero waste zvyků šetří také peníze. Stejně je to s těmi spotřebitelskými rozhodnutími. Jak dlouho vám trvá, než se rozhodnete, že si něco nového koupíte? Vždycky pečlivě zvažte, zda to opravdu potřebujete, zda již nevlastníte něco, co by tuhle novou věc mohlo zastoupit a také jak dlouho to budete používat a co se s tím stane, až už to nebudete potřebovat. Často zjistíte, že něco vlastně vůbec nepotřebujete.

4) Chce to mít plán

 Udělejte si plán. Postupně do svého života adaptujte nové návyky. Průběžně se zamýšlejte nad tím, co se zlepšilo, na čem byste měli ještě zapracovat a s čím novým chcete začít. Rozhodli jste se, že bys chcete začít používat dřevěný nebo bambusový zubní kartáček, máte ale zrovna plastový, který je teprve chvíli nový? Nevadí. Hlavně nic excesivně nevyhazujte. Používejte ho, nechte ho dosloužit a příště si kupte ten dřevěný. Starý plastový kartáček navíc můžeš ještě léta sloužit třeba při úklidu domácnosti. Mně osobně se osvědčil plán, kdy jsem postupovala po jednotlivých oblastech každodenního života. Řekla jsem si například, že tento měsíc se zaměřím na oblast osobní hygieny, a tak jsem si hledala různé tipy a návody a postupně je zkoušela a zvykala si na ně.

5) Vzdělávej se, vzdělávej se, vzdělávej se

 To je základ. Nedílnou součástí zero waste cesty je také začít se zajímat o to, jak se věci vyrábí a jak se nakládá s odpadem. Informujte se o dopadech těchto procesů na životní prostředí a o tom, co můžete právě vy změnit. Existuje spousta zajímavých článků, blogů, dokumentů, knih a inspirativních osobností zabývajících se zero waste.

Zaujal tě článek? Nezapomeň ho sdílet se světem

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.