detail minimalistického interiéru

Na cestě k minimalismu: Proč vůbec začít?

Na své cestě k minimalismu jsem teď asi tak třetím rokem a chtěla bych se podělit o některé z výhod, které mi tento životní styl přinesl. Jak už jistě chápete, dnešní západní civilizace žije v takovém přebytku, že vlastnictví věcí přestalo být jednoznačným benefitem. Často právě naopak. Mít víc věcí, než potřebujeme, s sebou nese celou řadu negativ. Musíme se o ně starat, skladovat je, uklízet je, stěhovat se s nimi a do některých dokonce neustále investovat.

Existuje už spousta článků o tom, co je to minimalismus. Přejdu tedy rovnou k věci. Nejdřív ale považuji za nutné připomenut, že moci si dobrovolně zvolit skromný životní styl je obrovské privilegium, kterého mám já to štěstí být držitelem. Někteří lidé žijí s málem, aniž by to byla jejich volba a to je třeba brát na vědomí. 

Minimalismus šetří čas

Určitě už chápete, že čas je to nejcennější co máme. Proč ho tedy trávit například reklamací oblečení, sháněním servisu elektroniky, čištěním prachu z všemožných suvenýrů a cetek, nebo pravidelným stěhováním šesti židlí a čtyř stolků sem tam, jen abysme mohli zamést, vysát a vytřít. Dost na tom, že už nám takhle většinu života zabírá spánek a práce. Určitě vás napadají lepší způsoby, kterými svůj drahocenný čas trávit. Ať už je to cokoliv, s méně věcmi se pojí i méně starostí, a tudíž víc času na to, na čem nám opravdu záleží. 

Minimalismus šetří peníze 

Koupě věcí samozřejmě stojí peníze. Tím to ale zdaleka nekončí. Je velká šance, že naše věci budou vyžadovat ještě další výdaje spojené s jejich údržbou, skladováním, případným transportem a nakonec se zbavováním se jich. Všichni potřebujeme k životu nějaké věci. Čím víc jich ale máme, tím víc výdajů, které se s jejich vlastnictvím pojít.

minimalismus v praxi: ukázka části minimalistického šatníku

Věci zabírají prostor

Spousta věcí, které si pořídíme, budou primárně zabírat prostor v našem bytě. Až vedle toho se taky občas k něčemu použijí. A někdy vlastně vůbec. Není to ale jen fyzický prostor, který nám věci berou. Je to i naše myšlenková kapacita. Vlastnit velké množství věcí vyžaduje spoustu pozornosti soustředěné na tyto věci a na jejich údržbu. 

Musíme myslet na to, že je třeba vyzvednout kabát z čistírny, dokoupit baterie do ovladače, vyměnit žárovku, vyčisti kávovar, vyprat koberečky, sundat konečně sváteční výzdobu, přesadit květiny atd. Teď si představte, že těch kabátů máte 5, televize dvě, ke koberečkům ještě deset dekorativních polštářků a v každém koutě nějaký ten ozdobný lapač prachu. Věci zkrátka chtě nechtě odvádí naši pozornost a rozptylují nás od toho, čemu bychom se rádi věnovali.

Minimalismus šetří planetu

Věci nerostou na stromech. Musí se nějak vyrobit. Z nějakého materiálu, který se musí odněkud získat. A pak je třeba k nám hotové věci nějak dopravit. Těžba zdrojů, průmyslová výroba, transport — to všechno zanechává velkou uhlíkovou stopu. Jsou samozřejmě věci, bez kterých se dnes již neobejdeme a pořídit si je musíme. Ale stojí opravdu všechno, co se rozhodneme si koupit, za to?

A co se s věcí stane poté, co se jí zbavíme? Jasně, že nepřestane jen tak existovat. Skončí pravděpodobně jako odpad na skládce nebo ve spalovně. V obou případech budou tedy její rozpad doprovázet procesy produkující látky, které znečišťují vzduch, půdu a vodu a jsou škodlivé našemu zdraví. Méně věcí znamená menší uhlíkovou stopu a méně odpadu. 

schéma ukazuje jednotlivé fáze životního cyklu produktu

Vděčnost = štěstí

Když jsme zahlcováni spoustou věcí, vytrácí se náš vztah k nim. Chybí nám prostor pro vděčnost za to, co máme. Kupování stále nových a nových věcí nás vrhá do bludného kruhu neustálého chtění a pocitu nedostatku. Něco chceme, koupíme si to, chvíli z toho máme radost, po čase nás to omrzí a chceme další a další nové věci.

Méně věcí poskytuje více prostoru pro vděčnost. Vlastnit méně nás lépe naučí vážit si toho, co máme (a to ne jen materiálních statků). Každodenní vděčnost třeba za to, že máme střechu nad hlavou, jídlo v lednici nebo několik skvělých kamarádů vytváří udržitelný pocit radosti a štěstí. Trvalejší a silnější než chvilková radost z nově koupených věcí.

Vděčnost přesměrovává naši pozornost od negativních věcí v životě k těm pozitivním a je tak základem pro to, cítit se šťastně. To mimochodem není žádný ezo kec, ale podložená skutečnost. Nakupování  stále nových a nových věcí v nás nepodporuje pocit vděčnosti, ale neustálý pocit toho, že nám něco a chybí a že potřebujeme ještě to a ono k tomu, abychom byli konečně šťastní. Minimalismus tak může být cestou, jak se dostat z tohoto kruhu ven a cítit se spokojenější.

Pokud se vám nechce číst studii, na kterou odkazuji v předešlém odstavci, můžete se podívat alespoň na video (má i české titulky), kde je vztah mezi vděčností a spokojeností hezky vysvětlen:

Razíte také myšlenku, že míň je víc? Která z výše uvedených výhod se vám zamlouvá nejvíc? A jak to máte s vděčností? Dejte mi vědět do komentářů, jsem moc zvědavá na vaše odpovědi. 🙂

Zaujal tě článek? Nezapomeň ho sdílet se světem

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.