Odpad, který skončil v krajině

Co je to zero waste životní styl? Řekni odpadu NE

Pojem zero waste už jste jistě slyšeli. V posledních letech ho občas přetřásají už i česká mainstreamová média. Často ale bývá prezentován spíše jako nějaká bláznivá extrémní eko vymoženost ze západu a pojít se s ním kdejaké mýty. Co to tedy to nebo snad ten zero waste je? Je to jednoduše snaha žít tak, abychom produkovali co nejméně odpadu.

Slovo zero je zde poněkud zavádějící. Hodně lidí si proto myslí, že zero waste znamená žít úplně bez odpadu. To je moc krásná představa, ale v současném ekonomickém systému bohužel pro většinu lidí nedosažitelná. Pokud náhodou zrovna někdo nežije naprosto soběstačně — nepěstuje si všechno jídlo, nevyrábí si všechny předměty sám a podobně.

Cirkulární ekonomika jako základ zero waste

Bohužel jsme všichni součástí systému uplatňujícího lineární ekonomiku. To znamená, že produkty jsou designovány a vyráběny tak, aby byly použitelné pouze krátkou dobu (v porovnání s délkou života člověka). Potom se vyhodily a konzument si musel koupit produkt nový. Většina z nás má jistě zkušenost s oblečením, které se zničilo po pár vyprání nebo s elektronickými přístroji, které přestaly fungovat měsíc po záruční lhůtě.

Přestože žijeme v lineárním modelu ekonomiky, můžeme se ve svém životě pokoušet co nejvíce uplatňovat ekonomiku cirkulární. To v praxi znamená kupovat si méně věcí, které ale vydrží déle (nebo si pořizovat věci z druhé ruky), pokud se něco rozbije, nechat to spravit a pokud něco už nechceme nebo nepotřebujeme, zkusit pro to najít jiné využití, nebo to dát někomu, kdo to využije. Zkrátka produkovat a vyhazovat méně věcí a spíše hledat nová využití pro ty, které již jsou v oběhu. Tohle bylo ještě před pár desetiletími běžné a lidé takhle normálně žili.

Základem zero waste je lineární model ekonomiky. To je takový systém, při kterém je materiál znovu používán (např. recyklován nebo upcyklován) k výrobě nových produktů. Zamezí se tak vzniku odpadu.
zdroj: http://sustainablebrandsmadrid.com/blog/circular-economy-closing-the-loop/

Odkud se věci berou a kam vlastně “mizí”

S tím souvisí, že součástí zero waste životního stylu je také upravit své spotřebitelské návyky a rozhodnutí. A vůbec způsob, jakým přemýšlíme o věcech, které si kupujeme (ať je to jídlo, oblečení nebo cokoli jiného). Hodně lidí vůbec nenapadne zamyslet se nad tím, jak produkt vznikl, kolik energie, zdrojů a práce bylo vynaloženo k jeho výrobě, jak dlouho ho budou oni sami používat a také, co se s ním stane, až už ho nebudou chtít/potřebovat.

Extrémním příkladem jsou jednorázové plasty (brčka, kelímky, obaly od potravin, obaly od jídla z fast foodu, plastové příbory a podobně). Všechny tyhle drobnosti, kterým často ani nevěnujeme pozornost, vznikly náročnými a životní prostředí zatěžujícími průmyslovými procesy z ropy (která před tím byla vytěžena, což také není nic, co by prospívalo prostředí). Byly nejspíš odněkud někam transportovány (další ekologická zátěž), my je pak většinou používáme jen několik minut a poté vyhodíme.

Jednorázové plasty často končí v krajině či v oceánech
zdroj: https://unsplash.com/@brian_yuri

V lepším případě budou recyklovány. V horším případě budou několik stovek či tisíc let ležet na skládce nebo, jako to s jednorázovými plasty často bývá, skončí v oceánu, kde budou ohrožovat vodní živočichy. Vlivem světla a tepla se budou pomalu rozpadat na mikroplaty a uvolňovat toxické látky, které se prostřednictvím koloběhu vody v přírodě dostanou i do našich těl. Problematika plastů je velmi komplexní a určitě stojí za to si o ní něco přečíst.

Co obnáší zero waste v každodenním životě a je to vůbec reálné?

Ze své zkušenosti můžu říct, že zero waste je hlavně o postupném měnění návyků, které nám dřív přišly úplně samozřejmé a třeba by nás ani nenapadlo, že je na nich něco špatného. Jde zkrátka o postupnou adaptaci různých drobných změn. Ty nejsnazší, které může adaptovat skoro každý (i když nemá zrovna v plánu žít úplně bez odpadu), jsou například odmítání jednorázových plastů (třeba brček nebo míchátek v nápojích), nošení si vlastního (láhve, termohrnky, příbory atd.) a hledání alternativ (nebalené produkty místo balených, recyklovatelné obaly místo nerecyklovatelných). Úplně se odpadu vyhnout není v současném systému možné. Existuje ale obrovské množství věcí, které leze změnit.

bambusové kartáčky, jeden ze symbolů zero waste hnutí
zdroj: https://unsplash.com/@superkitina

Součástí zero waste je především uvědomit si dopady našich spotřebitelských rozhodnutí v celé jejich šíři, hledat a šířit informaceaplikovat poznatky v praxi a inspirovat ostatní. Samozřejmě každý má jiné možnosti dané například oblastí kde žije, volným časem, zdravotním stavem, ekonomickými podmínkami apod. Zero waste není soutěž, nejde o to, kdo vyprodukuje méně odpadu. Je to snaha vytvořit a zachovat zdravější a čistší prostředí pro nás i budoucí generace.

Snažíte se redukovat svůj odpad, nebo o tom alespoň uvažujete? Dejte mi vědět do komentářů, ráda si přečtu váš názor. 😊

Zaujal tě článek? Nezapomeň ho sdílet se světem

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.